Habsburg-Book Tag, kötelező olvasmányokkal :)2017.08.22. 16:53, Gréti
Sziasztok! Ma olyan napom volt, hogy rengeteg ötletem támadt azzal kapcsolatban, hogy miről írjak bejegyzést, és leginkább a tag-kérdésekre kaptam rá. :) Amikor azonban megláttam Szabina oldalán a Habsburg Book Tag-et, egyszerűen beleszerettem, és egyből jeleztem is felé, hogy nagyon szeretném kitölteni, szóval most ennek jött el az ideje. ^^ Annyit módosítottam rajta, hogy kifejezetten a kötelező olvasmányokra szeretnék koncentrálni, merthogy én vagyok az az elvetemült, aki minden egyes kötelező olvasmányt elolvasott 11. osztályig bezárólag. Plusz, ez a tag egy kis ingyen történelem lecke is a Habsburgokról, akiket ugyebár nem hagyhatunk figyelmen kívül, tekintettel az Osztrák-Magyar Monarchiára. Szóval, vágjunk is bele a kérdésekbe! :)
1. I. Ferdinánd (1503-1564): Az ő neve Magyarország három részre szakadásához (is) köthető. Azt már kevesebben tudják, hogy hosszú évekig használt közigazgatási rendszert hozott létre. Talán ez a „legszárazabb” tananyag vele kapcsolatban. Tehát melyik a legunalmasabb könyv, amit eddig olvastál?
Talán Mikszáth Kálmán: Beszterce ostroma. Szenvedtem, miközben olvastam, pedig egyáltalán nem hosszú, és óriási csalódás volt számomra a Noszty fiú esete Tóth Marival után, ami viszont egy nagyon jó kis történet. Pechemre aztán pont a Beszterce ostromát húztam érettségin, és emiatt nem kaptam 100%-ot a szóbelire, ráadásul a tanárnő rákérdezett valami harangra, én meg azóta sem tudom, mire gondolt. Lehet, ideje lenne utána néznem?... :D
2. II. Miksa (1527-1576): „Kakukktojás” volt a családon belül, protestáns nézeteket vallott, és igazi művészlélek volt. Nem igazán tudott megfelelni a vele szemben támasztott elvárásoknak. Sokszor ingatag volt a véleményét illetően. Melyik az a könyv, aminek megítélésében bizonytalan vagy?
Hú, talán Homérosz: Odüsszeia. Azért vagyok benne bizonytalan, mert emlékszem, milyen szenvedés volt végigolvasnom (de azért megtettem, mert én ilyen kemény csaj vagyok :D), viszont az egyetemen meg ugyebár tanultam ógörögöt, ráadásul a görög mitológiába is kicsit mélyebben beleástam magam egy-két szeminárium kapcsán, úgyhogy elgondolkoztam azon, hogy vajon ha most újraolvasnám az Odüsszeiát, az milyen lenne.
3. Mátyás (1557-1619): Nagyon későn nősült meg, ötven felett, szóval nem siette el a dolgokat. Melyik az a könyv, aminek az olvasását régóta halogatod?
Brecht: Kurázsi mama. Azért írtam az elején, hogy 11. osztályig bezárólag minden egyes kötelezőt elolvastam, mert 12.-ben előjött a lusta, sztrájkolós énem. :D Azóta sem pótoltam ezt a hiányosságomat, és, őszintén szólva, nem is tervezem. Bőven elég volt az a pár oldal, amit olvastam belőle.
4. I. Lipót (1640-1705): Egy ideig sikerült abszolút uralkodóként érvényesülnie a Magyar Királyságban, noha íratlan alkotmányunk ezt tiltotta. Melyik az utolsó három hónapból az a könyv, ami a kedvenced, vagyis „mindent visz”?
Jókai Mór: Az aranyember. Imádom Jókait, ezt a regényét pedig azóta már többször is végig olvastam. <3
5. Mária Terézia (1717-1780): Nagyon sokat tett az oktatásért. Ezért a kérdés, hogy melyik az a kötelező olvasmány, amit nyugodt szívvel ajánlanál bárkinek?
Egyértelműen Az aranyember! :)
6. II. József (1741-1791): Jelentős rendeletei és intézkedései mellett elterjedt róla, hogy rettentően szeretett spórolni. Melyik könyvre költöttél a legkevesebbet? (Nyilván az ingyenes és ajándékkönyveket kívül.)
A Kurázsi mama. Arra olyan szinten nem költöttem még időt sem, hogy annak idején a dolgozatírás előtt az egyik osztálytársamtól kértem kölcsön, hogy legalább lássam, hogy néz ki a könyv. :D
7. Erzsébet királyné (Sissy, 1837-1898): Életmódját tekintve jelentősen megelőzte a századot, amiben élt. Rendszeresen lovagolt, tornázott. Tehát melyik az a könyv, ami mostanában megmozgatta a fantáziádat?
Mostanában tervezem, hogy ismét elolvasom Az aranyembert, de az Egri csillagok is foglalkoztat, illetve a Stendhal: Vörös és fekete. Ez utóbbi azért, mert emlékszem, hogy annak idején a Goriot apóval és a Bováryné-val együtt kellett olvasni, egymás után pedig ez a három elég tömény volt, és sajnos emiatt a Vörös és feketéről csak halvány emlékeim vannak.
8. Erzsébet királyné (Sissy, 1837-1898): Köztudott volt, hogy nagyon szerette a magyarokat. Az udvarhölgyei között is voltak néhányan. Itt egyszerűen kedvenc magyar szerzőkre, illetve kedvenc magyar könyvekre vagyok kíváncsi!
Ismét csak Jókait tudom mondani. Szerintem nála jobb magyar írót nem nagyon lehet találni. És hát, köztudott, hogy könnyedén írt és sokat, ez pedig érződik is a regényein (na jó, bevallom, Az aranyember elején található hosszú-hosszú, részletes leírást a Vaskapuról mindig átugrottam.) De mondhatám, és mondom Szabó Magdát is. Szóval, ők ketten a kedvenc magyar szerzőim (a kötelező olvasmányok berkein belül).
9. Rudolf főherceg és a szeretője Mary Vestera (1858-1889, 1871-1889): Valószínűsíthetően együtt lettek öngyilkosok Mayerlingben. A trónörököshöz pedig nagy reményeket fűztek. Melyik az a dráma, vagy drámai történet, amelyiken nagy hatással volt rád?
Fúú... az a helyzet, hogy a drámákat sosem szerettem. Belőlem a Rómeó és Júlia sem váltott ki különösebb érzéseket... nem tudom, nekem nem jön be az ilyen színdarab-szerű szerkesztés, amelyben szinte csak párbeszédek vannak, én így nem tudom átélni a sztorit. Viszont, ha már dráma, akkor én ide soronám Balzac: Goriot apó és Flaubert: Bovaryné c. könyveket, amelyek kétségtelenül mély nyomot hagytak bennem, és nem feltétlenül jó értelemben. Ugyanis amikor ezeket a történeteket kellett elolvasni, pont akkor volt nagypapám daganatos betegsége súlyán, a másik nagypapám pedig nem sokkal azelőtt halt meg, szóval eléggé megviselt, hogy ilyen könyveket kell olvasnom... de erőt vettem magamon, és elolvastam. Mindet. De soha többet nem fogom, egyiket sem. Viszont, Madách: Az ember tragédiája tetszett, illetve A nyomorultakat egyszer szívesen elolvasnám, és hát Nyilas Misi története is itt hever a polcomon, arra várva, hogy belekezdjek...
10. Ferenc Ferdinánd főherceg és a felsége, Zsófia (1863- 1914, 1868-1914): 1914-ben Szarajevóban merénylet áldozatai lettek. Ennek kapcsán ki az a szereplő páros, akit szívesen likvidálnál?
Húhaa... nem páros, de egy szereplő biztosan: az Abigélből Kuncz hadnagy. Na, szerintem nála görényebb alakot nehezen találni. Már bocsánat... :)
|