10 dolog, amit a sakk tanított meg velem2018.01.10. 13:37, Gréti
Sziasztok! Ma egy különleges sportról szeretnék nektek írni, ami nem más, mint a sakk. Bevallom, korábban sosem foglalkoztam vele, nem is érdekelt különösebben. Igaz, kiskoromban kaptam egyszer karácsonyra egy sakk készletet, és néha próbáltam vele játszani, de nem nagyon ment, pedig a lépésekkel tisztában voltam. Úgy voltam vele, hogy nekem ez nem elég eseménydús, vagyis hát, mondjuk ki: unalmasnak találtam a sakkot. Aztán, amikor idekerültem Vésztőre, akkor ez megváltozott. A Szeretetotthonban ugyanis az egyik idős bácsi még a nyáron megtanított sakkozni, és azóta is, ahogy időm engedi, szoktunk játszani. Persze, neki nagyon megy, úgyhogy borítékolható, hogy ő nyer, azonban már kétszer mégis sikerült őt legyőznöm. Hamar rá kellett jönnöm, hogy a sakk nem is olyan unalmas, mint amilyennek gondoltam, ráadásul rengeteget lehet belőle tanulni - és ezeket kamatoztatni az életben. Összegyűjtöttem hát azt a 10 dolgot, amit a sakk révén tanultam meg.
1. CSAK BÁTRAN!
Mikor már majdnem három hónap telt el úgy, hogy egyszer sem kerültem még csak a nyerés közelébe sem, azt mondta nekem ez a bácsi, hogy "kedves Gréta, merjen támadni, ne csak védekezzen!" Megfogadtam a tanácsát, és láss csodát, be is zsebeltem az első győzelmemet.
Sokszor az életben is csak védekezünk, ezzel azonban azt érjük el, hogy a támadóink egyre inkább a fejünkre nőnek. Nem azt mondom, hogy alacsonyodjunk le az ő szintjükre, de igenis, álljunk ki magunkért. Ennek pedig ezeregy lehetősége van, nekünk meg kell találni a megfelelőt. Ha hagyjuk magunkat elnyomni, akkor nem jutunk előre.
2.FIGYELJ A LEHETŐSÉGEKRE!
Sokszor van úgy, hogy mikor lépek egy bábuval, akkor veszem észre, hogy máshová kellett volna lépnem, de akkor már késő. Elszalasztottam a lehetőséget, ez pedig nagy mértékben befolyásolja a játék további menetét, és az én sorsomat is.
Az életben is ugyanígy van. Ritkán adódnak igazán nagy lehetőségeink. Hétvégén voltam egy előadáson (erről majd holnap fogok írni), ahol azt mondták, hogy az életben csupán három lehetőségünk adódik arra, hogy megváltoztassuk az életünket jó irányba. De valójában minden nap tele van kisebb lehetőségekkel. Ezért is kell nyitott szemmel járnunk, és lecsapni rájuk, ha úgy adódik.
3. TERVEZZ ÉS GONDOLKOZZ ELŐRE!
A sakkban nem elég az aktuális lépésedet látni. Ha lépsz, akkor úgy lépj, hogy gondold előre, milyen folyamatot indítasz el vele.
Az életben is így van ez. Nem jó gondolkodás az "ahogy esik, úgy puffan". Persze, van, amikor a spontaneitásé a terep, de tudatosan kell cselekednünk. Gondoljuk végig fejben a lehetőségeinket, mérlegeljünk, hogy melyik lépésünknek mi lesz a következménye, és utána döntsünk belátásunk szerint.
4. ISMERD AZ ELLENFELED!
Talán ez a legnehezebb a sakkban, hogy az ellenfeled fejével is gondolkodnod kell, az ő bábuit is figyelned kell. Kicsit olyan amúgy, mint a póker, mert itt sem árulhatod el magad, különben nyitott könyv leszel a másik számára, és ő ezt könnyen kihasználhatja.
Az életben is ismernünk kell az ellenfelünket ahhoz, hogy fel tudjunk ellene lépni. Meg kell próbálni az ő fejével gondolkodni, még akkor is, ha nehéz. De úgy általánosságban is igaz: ha valaki csúnyán szól, stb., mindig gondold végig, vajon miért tehette? Lehet, hogy neki is van valamilyen problémája, és azért. Mindegy az oka. A lényeg, hogy próbáld meg az ő szemszögéből is látni a dolgokat, mert akkor könnyebb lesz kezelned a helyzetet.
5. TÜRELEM!
Mondjuk ez az, amit nem a sakk tanított meg, csak megerősített benne. Nem érdemes elkapkodni semmit. Tudatosan, jól átgondoltan kell cselekedni. Csak semmi hirtelenkedés.
6. SZÉLESKÖRŰ LÁTÁS
A sakkban előfordulhat, hogy annyira csak egy bizonyos bábu sorsára koncentrálunk, hogy közben egy másikat áldozunk be helyette figyelmetlenségből.
Tegyük fel, hogy ér minket egy probléma, amit annyira felnagyítunk, hogy csak azt látunk, csak arra koncentrálunk. Ilyenkor pedig hajlamosak vagyunk elfeledkezni az életünk más területéről - és ez nem helyes. Egyrészt azért, mert így lehet, hogy egy fontosat hanyagolunk el. Másrészt pedig, ha túlságosan belemerülünk az adott problémába, az nem tesz jót a kialakult helyzetnek sem. Az élet nem csak fekete vagy fehér, nincs olyan, hogy minden rossz. Minden nap van valami, amiért hálát lehet adni, és ami örömmel tölthet el.
7. MINDENKI EGYFORMÁN SZÁMÍT
Az első szabály, amit megtanultam: a parasztot sosem áldozzam be könnyelműen, mert lehet, hogy az fog megmenteni. Senkit sem szabad lenézni vagy elítélni, mert mindannyian ugyanolyan fontosak vagyunk ezen a világon. Mindenki jó valamiben, mindenki ért valamihez. Inkább próbáljunk meg összehangoltan cselekedni egy közösségen belül, mert az visz előre.
8. AKI FENT VAN, MÉG NEM MAGASABBRENDŰ A TÖBBIEKNÉL
A király csupán egyet léphet mindig a táblán, és igaz, hogy bármelyik irányba, de ilyen értelemben mégis egy szinten van a parasztokkal. Ez nagyon érdekes egyébként, mert azt hinnénk, hogy a király a legerősebb, pedig nem. Ki van szolgáltatva a többieknek, és az "alárendeltjein" múlik az ő sorsa. Önmagát nem tudja megvédeni, sőt, még csak nem is nyerhet, hiszen két király nem állhat egymással szemben a táblán. Ő nem adhat mattot, azt csak más teheti meg helyette.
9. MINDEN FÉRFI MELLÉ KELL EGY NŐ
Ez nem femiista duma Lesz, nyugi. :) De a királynő gyakorlatilag a legerősebb játékos: bármelyik irányba léphet bármennyit. És szerintem ez nem véletlen. A nők tényleg nagyon erősek tudnak lenni, fizikailag és lelkileg is akár, a férfinak pedig nagy támaszt tudna nyújtani. Nem véletlenül teremtette Isten az embert férfivá és nővé. Ha igazán egymásra találnak, legyőzhetetlenek. Ehhez azonban kölcsönös tisztelet kell, egymás személyes terének a tiszteletben tartása, és mindenekelőtt odaadás és szeretet.
10. NE HAGYD MAGAD BEFOLYÁSOLNI!
Az a legrosszabb, amikor egy kívülálló odaült melléd, és elkezdi osztani az eszet, hogy ide lépjél, azt csináld, stb. Oké, hogy ő kívülről talán jobban átlátja a dolgokat, de egyébként ez nem így van, mert nem tudja, mi zajlik le a játékosok fejében. Csak aki benne van, az tudja megítélni a következő lépést. Ha meg hibázik, akkor tanul belőle. Tanácsokat meg lehet hallgatni, meg is kell, de a végső döntés legyen a tiéd. Hiszen ez a te játékod - a te életed, ha át akarjuk ültetni a gyakorlatba. Senki nem fogja helyetted viselni a következményeket, ha esetleg rosszul alakul valami.
|