2017.05.17. 15:12, Gréti
A magyar jégkorong, ha jól számoltam, pont ebben az évben lett 90 éves, hiszen 1927-től eredeztethető. Ebben az évben nyertünk felvételt a LIGH-be (akkor még francia volt a szervezet hivatalos nyelve), vagyis a Nemzetközi Jégkorong Szövetségbe. Először a bécsi Európa bajnokságon szerepeltünk, 1928-ban pedig a St. Moritz-ban megrendezett téli olimpián. Ekkor Phil Taylor volt az edző, aki - természetesen - kanadai származású volt. Az 1929-es Európa-bajnokságot már nálunk szervezték a Városligeti Műjégpályán. 1933-ban aztán megnyertük a Főiskolai Világbajnokságot Bardonecchiában (Olaszország). Szóval, mondhatni, hamar ráéreztünk a dologra. :) Főleg, mert 1934-ben 1:1-es döntetlent játszottunk a kanadai válogatottal, hazai pályán. Ez azért nem semmi! Ezután 1944-ig, vagyis a II. világháborúig folyamatosan voltak bajnokságok, de 1945-ben volt egy év szünet, majd 1946-ban ismét folytatódtak a mérkőzések. Az első megalakuló csapatok: BKE, MTK (később Vörös Meteor), Ferencváros (vagyis Budapesti Kinizsi - ebben a csapatban szerepelt Háray Béla, akinek a meze ki volt állítva a torontói Hall of Fame magyarországi kiállításán), és az Újpesti Dózsa, ami 1955-ben alakult. Azonban az akkori politika "úri sportnak" nevezte a jégkorongot, ezért csak a szinten tartásáról lehetett szó, sajnos. 1961-ben átadták a Kisstadiont, melynek megnyitóján a románok ellen küzdöttünk, majd 1964-ben részt vettünk a téli olimpián Innsbruck-ban. Az Olimpián való elindulás érdekében átmenetileg támogatták a magyar jégkorong válogatottat.
1964-től aztán változás állt be, ugyanis új edzőt kapott a csapat Rajkai László személyében, aki új taktikával elérte, hogy a magyarok a világ 12. legjobb jégkorong válogatottjaként szerepeljenek a tabellán, ez pedig újbóli becsatlakozásunk, 1959 óta a legjobb eredményünknek számít.
Néhány rekord:
- a hetvenes években Bálint Attila volt az a jégkorongos, aki első ízben élhette meg azt, hogy századik alkalommal szerepelt a válogatottban
- 1977-ben Schell László 22 alkalommal működött közre világbajnoki mérkőzésen játékvezetőként (ez azóta is rekord a jégkorong történetében)
- 1980-ban a Ferencváros megszerezte sorozatban a 10. bajnoki győzelmét
1997-ben volt utoljára bajnok a Ferencváros, azóta a dunaújváros és a Székesfehérvár osztozik a bajnoki címen: előbbi háromszor, utóbbi pedig 11-szer lett bajnok.
2001 szintén fontos, hiszen ebben az évben Dr. Pásztor Györgyöt, magyar sportdiplomatát beválasztották a torontói Hall of Fame tagjai közé.
Az elmúlt másfél évtizedben többször is otthont adtunk a világbajnokságnak: 2002-ben Székesfehérváron és Dunaújvárosban (itt közel kerülnük az NHL-hez a Calgary Flames csapatánál), majd 2004-ben Székesfehérváron ismét találkoztunk Kanada válogatottjával, ahol a világklasszis nyert 5:4-re, illetve ebben az évben, mivel szünetelt a tengeren túli bajnokság, NHL-es játékosok magyar bajnoki meccseken a Ferenvárosi színeiben szerepeltek. Durva. :) (Lehet az Ottawa Senators is volt itt???) 2005-ben pedig immár Debrecen is bekapcsolódott, mivel itt rendezték meg a Divízió I-es tornát.
2007-ben újabb győzelmet arattunk, ezúttal Svédország ellen az osztrák EBEL bajnokságon, ami szintén nagy teljesítmény!
2008-ban megalakult a MOL Liga, ami 2012-től magyar-román-szlovák közös regionális bajnokságként zajlik. Ugyanebben az évben az Alba Volán a szapporói világbajnokságon megnyerte a seregszemlét, így ismét bekerült a nevünk a világ legjobbjai közé, feljutottunk az A-csapatba.
A svájci Klotenben rendezett A-csoportos világbajnokságon kikaptunk a kanadaiaktól, mégis, olyan sokáig ünnepelték a magyarokat a drukkerek a meccs után, hogy a kanadaiak mégiscsak alul maradtak velünk szemben. :) E világbajnokság során második magyarként beválasztották a Hall of Fame tagjai közé Schell Lászlót is.
Röviden ennyi lenne a magyar jégkorong története, persze a teljesség igénye nélkül. Napjainkban ismét fejlődésnek indult ez a sportág, reméljük, egyre többen felfedezik, és a foci mellett majd ennek is nagyobb figyelmet szentelnek, mert láthatjuk, hogy a magyar jégkorongosok az elmúlt 90 évben igencsak kitettek magukért, és az is magáért beszél, hogy annak idején döntetlent játszottunk a Kanadával.
A MOL Ligában szereplő jelenlegi csapatok pedig a következők:
ASC Corona Brasov
Debreceni HK
Dunarea Galati
Dunaújvárosi Acélbikák
DVTK Jegesmedvék
Fehérvári Titánok
Ferencvárosi TC
HK Beograd
MAC Budapest
Sport Club Csíkszereda
UTE
/forrás: icehockey.hu; jegkorongszovetges.hu/